נהיגה ללא רישיון

אהבתם? שתפו

נהיגה ללא רישיון מתייחסת לשלושה מצבים אפשריים:

  • נהיגה של אדם אשר לא הוציא רישיון נהיגה מעולם.
  • נהיגה כאשר תוקפו של רישיון הנהיגה פג.
  • נהיגה ברכב שלא על פי ההיתרים וההגבלות המצוינים ברישיון.

בעניינה של האפשרות הראשונה, המדובר בעבירה חמורה ביותר ובתי המשפט נוהגים להבהיר זאת בהחלטותיהם, תוך שנוטים להחמיר בענישה של הנהגים מעבר לפסילת אפשרות להחזיק ברישיון נהיגה לתקופת המינימום (3 חודשים) ותוך הטלת עונשי מאסר על תנאי ואף מאסר בפועל (כאשר פקודת התעבורה קובעת עונש מקסימלי של שנתיים מאסר).

בעניינה של האפשרות השנייה ישנה חלוקה נוספת המתייחסת למשך התקופה בה פג תוקפו של רישיון הנהיגה, כאשר בהתאם למשך התקופה נקבעת דרך הענישה (החל מקנס בלבד וכלה בזימון לבית משפט ופסילת רישיון בפועל או על תנאי). כמו כן, כאשר תוקפו של רישיון פג מעבר לשנה, מתבצעת עבירה נוספת של נהיגה ללא כיסוי של ביטוח חובה, בגינה צפויה ענישה נוספת שעשויה לכלול פסילה של רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת. בתי המשפט נוטים לשקול במקרים מסוג האפשרות השנייה את מידת הסיכון שנגרמה על ידי הנהג ואת מידת מיומנותו (שהרי בסופו של יום אין המדובר באדם אשר מלכתחילה אינו בעל כישורים מתאימים לנהיגה), תוך שבוחנים את מקום ביצוע העבירה ונסיבותיה, עברו התעבורתי בכלל ובעבירות דומות בפרט, סוג הרכב עליו נהג וכו'.

בעניינה של האפשרות השלישית, בית המשפט עשוי לבחור ולהחמיר עם הנהג ולהתייחס אליו כמי אשר נוהג ברכב מנועי מבלי שהוציא רישיון מימיו (כאמור באפשרות הראשונה) וזאת משום שנהג ברכב אשר אינו מורשה לנהוג בו מלכתחילה. יחד עם זאת, בתי משפט נוהגים לבחון את וותק הנהיגה של הנהג ומיומנותו בהפעלת הרכב בו נהג בפועל. לרוב, הענישה במקרים כאלה תסתיים בקנסות ופסילה (על תנאי או בפועל, ובדרך כלל בעניינו של אותו כלי רכב ספציפי עליו נתפס נוהג).

נתפסת נוהג ללא רישיון? פנה עו היום למשרדנו לקבלת ייעוץ וייצוג מקצועי. 

הבהרה: אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או אחר, ו/או חוות דעת משפטית. האמור באתר זה הינו בגדר מידע כללי בלבד ואין להסתמך על האמור באתר לשם קבלת החלטות כלשהן בכל נושא שהוא ולרבות בנושאים משפטיים, אישיים, רפואיים, מקצועיים, כספיים ו/או כל נושא אחר. משרד עורכי-דין רחמימוב-ברקאי ו/או מי מטעמו לא יהיו אחראים בצורה ישירה ו/או עקיפה לתוצאות השימוש במידע באתר זה. בכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך לשם קבלת ייעוץ מקצועי ומתאים אשר ייבחן את נסיבותיו של כל מקרה לגופו וכן את דרכי הטיפולל האפשריות והמיטביות לאותו מקרה ואותן נסיבות. אין באמור באתר זה בכדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין מי מהמבקרים בו ובין משרדנו ו/או עובדי המשרד ו/או מי מטעמו של המשרד בין שנמנה על עובדיו ובין שלא.

אהבתם? שתפו

Call Now Button