עבירות רכוש

אהבתם? שתפו

פרק י"א בחוק העונשין עוסק בכל הנוגע לעבירות רכוש, כאשר תחת פרק זה נכללות עבירות הגניבה לסוגיהן, עבירת השוד, עבירות פריצה והתפרצות, עבירות החזקה של רכוש גנוב, עבירות רכוש בהקשר של רכבים, עבירות מרמה, עבירות הונאה, עבירות הסגת גבול ועבירות היזק לרכוש.

חומרת עבירות הרכוש נגזרת, בין היתר, ממהות המעשה, מנסיבות ביצועו של מעשה העבירה, אופי ואופן ביצוע העבירה, היקף הרכוש אשר כלפיו בוצעה העבירה, זהות הקורבן ונסיבותיו וכו'.

עבירות הרכוש הן בין העבירות הנפוצות ביותר, זאת לאור הקלות היחסית שבביצוען, הרווח המיידי ו/או המהיר יחסית שצומח למבצע העבירה וכן הסיכוי היחסית גבוה שלא להיתפס. לא בכדי בחרה הפסיקה להגדיר זה מכבר סוג זה של עבירות כ"מכת מדינה".

חרף כך, עבירות הרכוש בבסיסן, אינן נמנות עם העבירות בעניינן קיימת חזקת מסוכנות טבועה וברורה, ועל כן, למרות שמדובר בעבירות שהן בבחינת "מכת מדינה", עבירות אלו אינן טומנות בחובן חובת מעצר. יחד עם זאת, לכל כלל יש יוצא מן הכלל, ובמקרים בהם מדובר במי אשר מבצע עבירות רכוש באופן שיטתי ועקבי, בהיקף נזקים גדול, תוך תחכום מהותי ובשותפות עם משתתפים רבים לצורך ביצוען של העבירות (ולאו דווקא בהצטברות של כל התנאים הללו גם יחד), צפוי להקים על עצמו את עילת המסוכנות הנדרשת לשם הותרתו במעצר מחשש שימשיך ויפגע ברכוש הציבור.

כאמור, אף שעבירות הרכוש מוגדרות כפגיעה ברכושו של הציבור ושל הפרט, הרי שסוג עבירות זה טומן בחובו סכנה גדולה יותר לביצוען של עבירות חמורות בדמות פגיעה בגופו ואף בחייו של אדם בעקבות נסיבות משתנות הקשורות בביצוע העבירה המקורית. עצם קיומה של אפשרות זו, בנסיבות מסוימות, עשויה להביא את בית המשפט להחמרה בעונשו של מי שהורשע בביצוען של עבירות רכוש.

היסוד הבסיסי הנדרש במרבית מעבירות הרכוש, הוא היסוד הנפשי של כוונה תחילה לבצען. לכן, ישנה חשיבות מכרעת לייצוגו של החשוד/הנאשם בביצוען של עבירות מסוג זה בידי עו"ד המתמחה בתחום הפלילי, ואשר יידע לאתר את הכשלים בתיק ולהוכיח, בין היתר, כי אותו חשוד או נאשם כלל לא התכוון לבצע את המעשה, אף אם זה התרחש בפועל.  

נחשדתם בביצוע עבירת רכוש? הוגש כנגדכם כתב אישום בגין ביצוע של עבירת רכוש? צרו עימנו קשר לקבלת ייעוץ, ליווי, הכוונה וייצוג מקצועיים. משרדנו כאן לרשותכם!

הבהרה: אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או אחר, ו/או חוות דעת משפטית. האמור באתר זה הינו בגדר מידע כללי בלבד ואין להסתמך על האמור באתר לשם קבלת החלטות כלשהן בכל נושא שהוא ולרבות בנושאים משפטיים, אישיים, רפואיים, מקצועיים, כספיים ו/או כל נושא אחר. משרד עורכי-דין רחמימוב-ברקאי ו/או מי מטעמו לא יהיו אחראים בצורה ישירה ו/או עקיפה לתוצאות השימוש במידע באתר זה. בכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך לשם קבלת ייעוץ מקצועי ומתאים אשר ייבחן את נסיבותיו של כל מקרה לגופו וכן את דרכי הטיפול האפשריות והמיטביות לאותו מקרה ואותן נסיבות. אין באמור באתר זה בכדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין מי מהמבקרים בו ובין משרדנו ו/או עובדי המשרד ו/או מי מטעמו של המשרד בין שנמנה על עובדיו ובין שלא.

אהבתם? שתפו

Call Now Button